Amortyzacja auta kupionego na raty

Amortyzacja auta kupionego na raty

Firma

Eksploatacja i amortyzacja auta może być zaliczona do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, pod warunkiem, że samochód jest w tej działalności wykorzystywany.

Amortyzacja auta kupionego na raty

Jest kilka problemów podatkowych i księgowych w sytuacjach, kiedy samochód został zakupiony na raty.

Oto przepisy prawa, na podstawie których reguluje się takie sytuacje –

1. Artykuł 22 a ustęp 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku z poprawkami z roku 2012 ( Dziennik Ustaw pozycja 361 ) oraz z roku bieżącego 2015 ( Dziennik Ustaw pozycja 4, 2015 rok).

2.Artykuł 155, oraz artykuł 585 & ustawy z 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny z poprawkami z roku 2014 ( Dziennik Ustaw pozycja 121) oraz z roku 2015 ( Dziennik Ustaw 2015 pozycja 4)

Amortyzacja samochodu osobowego, który jest wykorzystywany do działalności gospodarczej jest dozwolona tylko wtedy w świetle prawa, jeśli podatnik jest jego właścicielem lub współwłaścicielem. Sprawy własnościowe są regulowane w polskim prawie przez Kodeks Cywilny. Bardzo często samochody są kupowane na raty, nie jest jasne od którego momentu można odpisywać sobie w kosztach amortyzację – czy praktycznie od razu,kiedy samochód jest odbierany od sprzedawcy, a konkretnie od następnego miesiąca w którym nabyto auto i oczywiście od momentu wpisania samochodu osobowego do ewidencji środków trwałych. Prawo polskie dość precyzyjnie określa sposób zaliczania do kosztów takiej właśnie amortyzacji. Okazuje się, że wszystko zależy od umowy zawartej pomiędzy nabywcą a sprzedawcą. Jeśli sprzedawca zbywając auto na raty chce się zabezpieczyć na wypadek niespłacania rat przez nabywcę, wtedy zastrzega w umowie prawo własności zbywanego samochodu, a jeśli nie jest się uznanym przez prawo właścicielem, to nie można wpisywać amortyzacji do kosztów, co de facto oznacza, że dopiero jak zapłacimy ostatnią ratę i staniemy się prawowitym właścicielem samochodu i jeśli oczywiście używany tego auta do celów prowadzonej działalności gospodarczej, możemy skorzystać z odpisu amortyzacji do kosztów. Natomiast jeśli sprzedawca nie zrobił w umowie takiego zastrzeżenia, wtedy w momencie wydania samochodu i wpisania go do ewidencji środków trwałych, można korzystać z odpisu amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów.

Artykuł powstał dzięki portalowi PKO BP

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments