Jakie wyróżniamy podstawowe rodzaje śrub?

Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Śruby stanowią najważniejszy element złączny, powszechnie stosowany w przemyśle, budownictwie, produkcji urządzeń elektronicznych, a także mebli i przedmiotów domowego użytku.

Ze względu na szeroką ofertę śrub, niezwykle istotne jest, by każdorazowo dobierać materiał idealne dopasowany do specyfiki naszego zadania. Jakie są podstawowe rodzaje śrub?

Śruby ze względu na kształt łba

Zacznijmy od popularnego rozróżnienia śrub ze względu na kształt łba. Najpopularniejsze to śruby z łbem:

  • stożkowym
  • skrzydełkowym
  • sześciokątnym
  • trójkątnym
  • czworokątnym
  • grzybkowym

To najważniejsze rozróżnienie, które w dużej mierze determinują zastosowanie konkretnego produktu. Śruby z łbem sześciokątnym stanowią podstawowy element w produkcji urządzeń i maszyn, podczas gdy śruby stożkowe czy skrzydełkowe bardzo często wykorzystywane są w pracach budowlanych i wykończeniowych. Grzybkowe czy coraz popularniejsze walcowe łby śrub stanowią domenę urządzeń elektronicznych. 

Inne kryteria doboru śruby

Śruby, oprócz kształtu łba możemy także sklasyfikować ze względu na inne, równie istotne dla specjalistów kryteria. Przede wszystkim wytrzymałość śruby. Klasa wytrzymałości konkretnego produktu często wpływa na możliwość wykorzystania jej w konkretnym procesie. Nie bez znaczenia jest także powłoka ochronna, ułatwiająca montaż śruby w niesprzyjających warunkach. Na końcu warto wspomnieć o materiale, z jakiego śruba została wykonana i o trzpieniu, który wpływa na stabilność mocowania i może stanowić niezwykle istotny czynnik przy wyborze idealnej śruby

Możliwość realizacji zamówień indywidualnych

Producenci elementów złącznych coraz częściej w obliczu rosnących wymagań klientów decydują się na realizację indywidualnych zleceń, które nieco odbiegają od standardowej oferty. Doskonałym przykładem firmy realizującej takie zamówienia jest Elgo. Jeśli zależy nam na fachowej obsłudze i profesjonalnym traktowaniu, zweryfikujmy, że firma wykonuje tego typu zamówienia. Jeśli tak, wybór danego producenta z pewnością będzie korzystny, tym bardziej, gdy nasze potrzeby są niestandardowe i nie znajdujemy szukanych produktów w ofercie podstawowej. 

Udostepnij:
wpisy

Zobacz podobne