które mleczaki wypadają

Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Znaleziony temat: które mleczaki wypadają

Poradnikowy artykuł: Które mleczaki wypadają?

Mleczaki, czyli zęby mleczne, są pierwszymi zębami, które pojawiają się u dzieci. Z czasem jednak wypadają, aby ustąpić miejsca stałym zębom. Warto wiedzieć, które mleczaki wypadają w określonym wieku, aby móc odpowiednio zadbać o zdrowie jamy ustnej naszego dziecka.

1. Pierwsze mleczaki wypadają zazwyczaj w wieku około 6 lat. Są to zęby przedtrzonowe dolne. Następnie, w wieku około 7 lat, wypadają przedtrzonowe górne.

2. Kolejne mleczaki, które wypadają, to zęby trzonowe dolne. Zazwyczaj dzieje się to w wieku około 10 lat. Trzonowe górne wypadają nieco później, około 11-12 lat.

3. Ostatnie mleczaki, które wypadają, to zęby kłowe. Kłowe dolne wypadają w wieku około 10-12 lat, natomiast kłowe górne w wieku około 11-13 lat.

Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie, dlatego wiek wypadania mleczaków może się nieco różnić. Jednak powyższe przedziały wiekowe są ogólnie przyjętymi normami.

Co robić, gdy mleczak wypada?

Gdy mleczak wypada, ważne jest, aby odpowiednio zadbać o miejsce, w którym znajdował się ząb. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek:

1. Nie należy wyrywać mleczaka przed naturalnym wypadnięciem. Ząb powinien wypaść samodzielnie, aby zapewnić prawidłowy rozwój jamy ustnej.

2. Jeśli mleczak wypadł, należy delikatnie przemyć miejsce, w którym znajdował się ząb, letnią wodą. Nie należy używać żadnych środków chemicznych ani szczoteczki do zębów.

3. Jeśli miejsce wypadnięcia mleczaka krwawi, należy delikatnie przyłożyć gazik lub chusteczkę higieniczną i lekko ucisnąć przez kilka minut, aż krwawienie ustanie.

4. Jeśli dziecko odczuwa ból po wypadnięciu mleczaka, można podać mu lek przeciwbólowy zgodnie z zaleceniami lekarza.

5. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości lub wątpliwości, z

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: które mleczaki wypadają

Udostepnij:
wpisy

Zobacz podobne