Znaleziony temat: leasing finansowy i operacyjny w księgach rachunkowych
Leasing finansowy i operacyjny w księgach rachunkowych
Leasing jest popularną formą finansowania, która umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z różnego rodzaju aktywów, takich jak samochody, maszyny czy nieruchomości, bez konieczności ich zakupu. W Polsce istnieje wiele firm leasingowych, które oferują różne rodzaje leasingu, w tym leasing finansowy i operacyjny.
Leasing finansowy to forma finansowania, w której przedsiębiorca korzysta z aktywu na zasadzie najmu, ale z możliwością jego odkupienia po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu finansowego, przedsiębiorca jest traktowany jak właściciel aktywu i musi go uwzględnić w swoich księgach rachunkowych. Aktyw jest zaliczany do aktywów trwałych, a zobowiązanie z tytułu leasingu jest zaliczane do zobowiązań długoterminowych.
Leasing operacyjny natomiast to forma finansowania, w której przedsiębiorca korzysta z aktywu na zasadzie najmu, ale nie ma możliwości jego odkupienia po zakończeniu umowy. W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca nie jest traktowany jako właściciel aktywu i nie musi go uwzględniać w swoich księgach rachunkowych. Opłaty z tytułu leasingu operacyjnego są zaliczane do kosztów działalności.
Aby prawidłowo uwzględnić leasing finansowy i operacyjny w księgach rachunkowych, przedsiębiorca powinien pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim, należy dokładnie przeanalizować umowę leasingową i określić, czy jest to leasing finansowy czy operacyjny. Na tej podstawie można określić, jak należy uwzględnić aktyw i zobowiązanie z tytułu leasingu w księgach rachunkowych.
W przypadku leasingu finansowego, aktyw powinien być zaliczony do aktywów trwałych na podstawie jego wartości rynkowej. Należy również uwzględnić zobowiązanie z tytułu leasingu jako zobowiązanie długoterminowe. W kolejnych okresach sprawozdawczych, wartość aktywu powinna być amortyzowana, a zobowiązanie z tytułu leasingu powinno być zmniejszane o spłacane raty.
W przypadku leasingu operacyjnego, przedsiębiorca nie musi uwzględniać aktywu
Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: leasing finansowy i operacyjny w księgach rachunkowych
Najnowsze komentarze