leasing finansowy jak wykazać w bilansie

Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Znaleziony temat: leasing finansowy jak wykazać w bilansie

Leasing finansowy – jak wykazać w bilansie

Leasing jest popularną formą finansowania, która umożliwia przedsiębiorcom korzystanie z różnego rodzaju aktywów bez konieczności ich zakupu. Jedną z odmian leasingu jest leasing finansowy, który ma swoje specyficzne zasady związane z wykazaniem w bilansie. W tym artykule przedstawimy Ci kilka porad, jak prawidłowo wykazać leasing finansowy w bilansie.

1. Zrozumienie leasingu finansowego

Leasing finansowy polega na tym, że przedsiębiorca (najemca) korzysta z danego aktywu (np. samochodu, maszyny) na określony czas, za co płaci określoną opłatę (ratę leasingową) wraz z odsetkami. Po zakończeniu umowy najemca ma możliwość wykupienia aktywu za określoną wartość, zwanej wartością wykupu.

2. Klasyfikacja leasingu finansowego

W przypadku leasingu finansowego, aktyw jest traktowany jak własność najemcy, a więc powinien być wykazany w jego bilansie. Klasyfikacja leasingu finansowego polega na określeniu, czy spełnia on określone kryteria, które umożliwiają jego wykazanie w bilansie. W Polsce, zgodnie z ustawą o rachunkowości, leasing finansowy jest wykazywany w bilansie, jeśli spełnia co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

– umowa leasingu obejmuje co najmniej 75% okresu użytkowania ekonomicznego aktywu,
– wartość bieżąca należności z tytułu leasingu stanowi co najmniej 90% wartości początkowej aktywu,
– wartość wykupu nie jest niższa niż 10% wartości początkowej aktywu.

3. Wykazanie leasingu finansowego w bilansie

Jeśli leasing finansowy spełnia powyższe kryteria, należy go wykazać w bilansie. W przypadku najemcy, aktyw leasingowy powinien być umieszczony na aktywie trwałym, a zobowiązanie z tytułu leasingu na pasywach. Wartość początkowa aktywu leasingowego powinna być zgodna z wartością wykupu, a odsetki od leasingu powinny być rozliczane na bieżąco.

4. Inne informacje dotyczące leasingu finansowego

Warto pamiętać, że leasing finansowy ma swoje specyficzne cechy, które mog

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: leasing finansowy jak wykazać w bilansie

Udostepnij:
wpisy

Zobacz podobne