Rury spalinowe: wszystko, co musisz wiedzieć o instalacji i konserwacji

Wyślij SMS o treści WNIOSEK na 7257 (2,46zł za sms)

Stan rur spalinowych jest bardzo ważny. Zależy od niego, na ile dobrze odprowadzone zostaną spaliny – czyli bezpieczeństwo i zdrowie domowników. Sprawdźmy zatem, jak powinna wyglądać instalacja i konserwacja rur spalinowych.

Na początek zdefiniujmy, czym jest rura spalinowa. Otóż, jest to żaroodporna, stalowa rura dla przyłączy kominowych instalacji odprowadzania spalin z pieców, kominków, itd. Jej odpowiedni stan techniczny stanowi warunek tego, by domownicy nie zatruli się, ani nie udusili podczas korzystania z pieca czy kominka, jak również, by nie wybuchł pożar spowodowany na przykład zapaleniem się sadzy.

Rury spalinowe – rodzaje i instalacja

Rury spalinowe 1,5 mm, czyli przewody kominowe, służą do łączenia pieców i wkładów kominkowych z kominem. Wykonane zostały z wysokojakościowej stali, produkowanej w najsurowszych warunkach, dzięki czemu gwarantują wysoki poziom odporności – wytrzymują temperaturę spalin wynoszącą nawet 450 stopni Celsjusza. Instalacja jest prosta – przewody kominowe są z jednej strony zwężone i nasuwają się na siebie. Podczas montażu trzeba je skręcić. Stosuje się tyle elementów, by droga dymu była jak najkrótsza. Ich solidne zmontowanie przekłada się na bezpieczeństwo i komfort użytkowania kominka.

Z kolei rury spalinowe 2 mm, czyli grubościenne przewody kominowe, przeznaczone są do łączenia pieców i wkładów kominkowych z korpusem komina. Wykonane są z blachy grubościennej o grubości 2 mm, wytrzymującej temperaturę do 600 stopni Celsjusza i mającej dłużą żywotność. Montaż polega na wsuwaniu jeden rusy na drugą.

Przewody kominowe pokryte są farbą ogniotrwałą, która zapewnia estetyczny wygląd.

Rury spalinowe – konserwacja

Jakość materiałów to jedno, ale żeby zapewnić rurom spalinowym – i ogólnie całemu kominowi – długotrwałą i bezproblemową eksploatację, a nam samym bezpieczeństwo, zadbać musimy o odpowiednią konserwację. W tym celu powinniśmy regularnie czyścić przewody kominowe przy użyciu szczotki z tworzywa sztucznego lub gumowej kuli (nie zaleca się stosowania ich stalowych odpowiedników!), które dobrze oczyszczą rurę, ale nie uszkodzą jej. Czyszczenie przy pomocy odpowiednich narzędzi pomoże usunąć ze ścian komina osad i sadzę, które powodują spadek wydajności przy jednoczesnym wzroście zużycia paliwa. Co jeszcze istotniejsze, zapewniamy sobie bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko zapalenia się sadzy zalegającej w przewodzie. Takie czyszczenie wykonywać należy mniej więcej cztery razy w roku.

Do tego raz na rok komin powinien przejść przegląd. Tym zajmuje się kominiarz, dysponujący stosownymi uprawnieniami. 

Udostepnij:
wpisy

Zobacz podobne